Przejdź do treści
Beskid Niski

Beskid Niski

Sercu bliski

  • Szczyty i szlaki
  • Atrakcje
  • Przełęcze
  • Inne
Beskid Niski
Beskid Niski
Sercu bliski

Beskid Niski » Szczyty i szlaki » Ostry Wierch w Beskidzie Niskim – szlaki. Praktyczne informacje dla turystów

Szczyty i szlaki

Ostry Wierch w Beskidzie Niskim – szlaki. Praktyczne informacje dla turystów

Marek 12 lipca, 202514 lipca, 2025 Szczyty i szlaki

W Beskidzie Niskim znajduje się wiele fascynujących, dzikich szczytów. Drugim najwyższym z nich po polskiej stronie jest Ostry Wierch. W artykule znajdziesz praktyczne informacje o szlakach i przygotowaniu do wycieczki na ten wierzchołek.

Z artykułu dowiesz się: ukryj
1. Ostry Wierch – charakterystyka i położenie szczytu
2. Szlaki turystyczne prowadzące na Ostry Wierch
3. Planowanie wycieczki na Ostry Wierch – co warto wiedzieć?
4. Ostry Wierch w Koronie Beskidu Niskiego
5. Atrakcje w najbliższej okolicy szczytu

Ostry Wierch – charakterystyka i położenie szczytu

Ostry Wierch, wznoszący się na 938 m n.p.m., jest drugim pod względem wysokości szczytem w polskiej części Beskidu Niskiego. Znajduje się w paśmie Gór Hańczowskich, tworząc jeden grzbiet z sąsiednią Białą Skałą (921 m n.p.m.) i słowacką Cigelką. Cały masyw charakteryzuje się dzikim charakterem, a jego strome stoki porasta gęsty las. Nazwa szczytu nawiązuje do licznych głazów i skalnych wychodni, które wystają spomiędzy drzew, nadając mu surowy wygląd.

Masyw Ostrego Wierchu, podobnie jak cały Beskid Niski, zbudowany jest z fliszu karpackiego. Są to naprzemiennie ułożone warstwy piaskowców, zlepieńców i łupków, które powstały w wyniku procesu sedymentacji materiału skalnego w dawnych zbiornikach wodnych. Stoki góry porasta buczyna karpacka, a w niższych partiach pojawiają się również jodły i świerki. Gęste zalesienie sprawia, że szczyt jest niemal całkowicie pozbawiony możliwości podziwiania widoków podczas wędrówki. Jedynie późną jesienią i zimą, gdy drzewa gubią liście, przez gałęzie można dostrzec sąsiednie wzniesienia, w tym imponującą Lackową.


Może Cię także zainteresować:
Cergowa (góra) – informacje o szlakach i atrakcjach
Beskid Niski najwyższy szczyt
Beskid Niski najwyższy szczyt – Lackowa 997 m n.p.m.

Szlaki turystyczne prowadzące na Ostry Wierch

Na szczyt można dotrzeć kilkoma oznakowanymi trasami, które oferują różne stopnie trudności i odmienne krajobrazy:

  • jednym z popularnych wariantów jest trasa z Wysowej-Zdroju (zielone oznaczenia), która początkowo biegnie zielonym szlakiem w kierunku Przełęczy Cegiełka, położonej na granicy ze Słowacją. Długość tego podejścia wynosi około 6 kilometrów, a jego pokonanie zajmuje średnio 2 godziny i 10 minut przy sumie podejść wynoszącej 467 metrów. Na dalszym etapie wędrówki szlak zmienia kolor na czerwony, a następnie żółty, prowadząc bezpośrednio na wierzchołek Ostrego Wierchu. Trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi przez malownicze łąki oraz gęste lasy bukowe;
  • alternatywną i bardziej wymagającą propozycją jest żółty szlak prowadzący z doliny wsi Ropki. Pełni on funkcję szlaku łącznikowego, spinającego Główny Szlak Beskidzki (czerwony) z granicznym szlakiem zielonym. Trasa ta charakteryzuje się monotonnym i stromym podejściem, które może być męczące. Szlak, choć dobrze oznakowany, na odcinku między Białą Skałą a Ostrym Wierchem może sprawiać trudności ze względu na wąską i zanikającą ścieżkę, miejscami porośniętą wysokimi krzewami. Wędrówkę rozpoczyna się w Ropkach, na skrzyżowaniu szlaków w pobliżu dawnego pensjonatu Kudak (obecna nazwa to W ROPKI).

Planowanie wycieczki na Ostry Wierch – co warto wiedzieć?

Trasę na Ostry Wierch można zaplanować jako pętlę, co pozwala uniknąć powrotu tą samą drogą. Przykładowo, można rozpocząć wędrówkę w Ropkach, wejść na szczyt żółtym szlakiem, a następnie zejść szlakiem czerwonym i zielonym do Wysowej-Zdroju, skąd asfaltową drogą wraca się do punktu wyjścia. Dla bardziej ambitnych turystów istnieje możliwość połączenia wycieczki ze zdobyciem Lackowej – najwyższego szczytu polskiego Beskidu Niskiego. Warto zaznaczyć, że szlaki w tej części Beskidów są dostępne dla turystów z psami. Jednak należy pamiętać o stromych podejściach i leśnym charakterze większości tras.

Wyposażenie i przygotowanie do wędrówki w Beskidzie Niskim:

  • ze względu na strome i często błotniste ścieżki, podstawą wyposażenia są solidne buty trekkingowe z dobrą przyczepnością. W warunkach zimowych niezbędne mogą okazać się raczki, zwłaszcza na oblodzonych odcinkach;
  • z uwagi na to, że niektóre ścieżki bywają słabo widoczne lub zarośnięte, warto mieć przy sobie mapę oraz nawigację GPS;
  • Beskid Niski jest również obszarem o dużej populacji kleszczy, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich repelentów i dokładne sprawdzanie odzieży oraz ciała po powrocie z wycieczki. 

Dobre przygotowanie i odpowiedni sprzęt gwarantują bezpieczeństwo i komfort podczas wędrówki.


Może Cię także zainteresować:
Dzielec w Beskidzie Niskim – informacje, szlaki turystyczne, atrakcje
Dziamera – nieznane wzniesienie Beskidu Niskiego. Czy można tu dotrzeć?

Ostry Wierch w Koronie Beskidu Niskiego

Ostry Wierch jest jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Beskidu Niskiego, projektu turystycznego promującego poznawanie tego pasma górskiego. W zestawieniu tym znajduje się obok najwyższej w polskiej części pasma Lackowej (997 m n.p.m.). Oba szczyty są do siebie podobne – w całości zalesione i pozbawione szerokich widoków, choć Lackowa słynie z wyjątkowo stromego podejścia od strony zachodniej, nazywanego „ścianą płaczu”. Warto wiedzieć, że najwyższym wzniesieniem całego Beskidu Niskiego, obejmującego również część słowacką, jest Busov (1002 m n.p.m.), który jako jedyny przekracza 1000 metrów wysokości.

Atrakcje w najbliższej okolicy szczytu

Okolice Ostrego Wierchu obfitują w interesujące miejsca, które warto odwiedzić przy okazji górskiej wędrówki. Jednym z nich jest uzdrowisko Wysowa-Zdrój, znane z pijalni wód mineralnych i zabytkowego kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Z kolei w dolinie Ropek można zobaczyć pozostałości po dawnej wsi łemkowskiej. Niedaleko, schodząc z głównego grzbietu w kierunku południowym, znajduje się dolina nieistniejącej wsi Bieliczna (obecnie włączona w granice Izb) z pięknie odrestaurowaną, zabytkową cerkwią św. Michała Archanioła. Okolica ta pozwala zanurzyć się w unikalnym klimacie Beskidu Niskiego, łączącym dziką przyrodę z bogatą historią.

Fot. Główne: Mzungu via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Marek

Jestem entuzjastą pieszych wędrówek i wielbicielem dzikiej przyrody. Beskid Niski to dla mnie miejsce pełne magii, które zawsze inspiruje do nowych odkryć. Na stronie staram się przybliżyć jego unikalny charakter i piękno. Wierzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – od ciszy i spokoju po fascynującą historię.

Nawigacja wpisu

Poprzedni Poprzedni
Dział w Beskidzie Niskim. Odkrywamy piękno Pasma Bukowicy
NastępnyKontynuuj
Gdzie na weekend? Jaworzyna Konieczniańska w Beskidzie Niskim
  • Kontakt
  • Redakcja
  • Polityka prywatności
  • Regulamin

© 2025 Beskid Niski

  • Szczyty i szlaki
  • Atrakcje
  • Przełęcze
  • Inne